Strona Główna Dom i BalkonKwiaty Balkonowe Wytrzymałe kwiaty na balkon

Wytrzymałe kwiaty na balkon

autor Ogarnij Ogród

Wielu posiadaczy balkonów chciałoby by był on ukwiecony, jednak obawiają się, że nie sprostają wymaganiom roślin i zamiast pięknych kwiatów balkon straszył będzie uschniętymi badylami. Wiadomo, praca, wyjazdy i często brak czasu, żeby podlać rośliny, dostarczyć nawozu. Ale jest na to sposób. Wystarczy znaleźć wytrzymałe kwiaty na balkon, które nie będą nadmiernie absorbowały uwagi. Oczywiście o wszystkie rośliny trzeba dbać i wszystkie rosnące na balkonie podlewać, ale są takie, które wymagają podlewania 2 razy dziennie, a są i takie, które można podlać raz na kilka dni.

Wytrzymałe kwiaty na balkon

Wytrzymałe kwiaty na balkon, źródło: depositphotos.com

Wytrzymałe kwiaty na balkon

Dużo zależy również od umiejscowienia balkonu względem kierunków świata. Balkon zwrócony na południe to latem miejsce, gdzie rośliny wystawione są jak na patelni. I jeśli nie ma szans by zostały ocienione jakąś markizą to i te najbardziej wytrzymałe mają marne szanse na przetrwanie, jeśli nie będą systematycznie podlewane. Wszystko przez to, że skrzynki na kwiaty czy też doniczki mają jednak ograniczoną pojemność i przez to można do nich wlać ograniczoną ilość wody.

Są jednak rośliny, które wybaczają więcej niż inne i na te warto postawić jeśli balkon ma być miejscem ukwieconym.

Aksamitki

Aksamitka (Tagetes) to roślina idealna na balkon, zwłaszcza ten południowy. W naturze rośnie głownie w strefie międzyzwrotnikowej, więc słońce i upał jej niestraszne. Dostępna u nas w kilku gatunkach i w całym mnóstwie odmian. Jej kwiaty są pojedyncze, półpełne i pełne w szerokiej gamie kolorystycznej. Można je sadzić w skrzyneczkach, w doniczkach stojących i wiszących.

Wytrzymałe kwiaty na balkon – Aksamitki

Wytrzymałe kwiaty na balkon – Aksamitki, autor: BARBARA808/pixabay.com

Aksamitki mają niewielkie wymagania glebowe. Najlepsza dla nich jest ziemia piaszczysto-gliniasta. Podlewać można je co kilka dni, chyba że są wystawione na południowe słońce i panują nieziemskie upały, wówczas dobrze jest jednak podlać je codziennie wieczorem. Jeśli chcemy by nasz balkon tonął w słonecznych kolorach, to właśnie aksamitki będą idealnym wyborem.

Aksamitki polecane na balkon:

Sukulenty – wytrzymałe kwiaty na balkon

Sukulenty, oprócz kaktusów należą do roślin najbardziej wytrzymałych na długotrwałe niedobory wody. Nie wszystkie zakwitną na balkonie, ale jest kilka takich, które ubarwią balkon nie tylko zielenią, ale również kolorowymi kwiatami.

 Rozchodniki i Rojniki

Zarówno rozchodniki i rojniki to rośliny zaliczane do rodziny gruboszowatych. Mają one zdolność magazynowania wody w komórkach miękiszowych znajdujących się w liściach. Dlatego właśnie ich liście są grube, mięsiste, pokryte grubą skórką. To pozwala im przetrwać nawet długie okresy bez wody. Do życia potrzebują dużo słońca, dlatego południowy balkon im niestraszny. Mają również niewielkie wymagania glebowe. Ziemia musi być lekka, piaszczysta, dobrze przepuszczalna.

Wytrzymałe kwiaty na balkon – rozchodnik

Wytrzymałe kwiaty na balkon – Rozchodnik, autor: WikimediaImages/pixbay.com

Uprawa rozchodników i rojników na balkonie ma jeszcze i tę zaletę, że one nie zamierają zimą, dzięki czemu są ozdobą balkonu przez cały rok. Jest ich całe mnóstwo, zarówno gatunków jak i odmian. Jedne są kwitnące inne nie, jedne są zadarniające, inne kępiaste. Różnią się od siebie wielkością i kolorami kwiatów, wysokością, budową i barwą liści.

Wytrzymałe kwiaty na balkon – Rojnik górski

Wytrzymałe kwiaty na balkon – Rojnik górski, autor: H. Zell, commons.wikimedia.org

Do uprawy na balkonie polecają się:

  • rozchodnik alpejski (Sedum alpestre)
  • rozchodnik karpacki (Sedum fabaria)
  • rozchodnik ostry (Sedum acre)
  • rozchodnik ościsty (Sedum reflexum)
  • rozchodnik kaukaski (Sedum spurium)
  • rojniki ogrodowe (Sempervivum x hybridum)
  • rojniki murowe (Sempervivum tectorum)
  • rojniki pajęczynowate (Sempervivum arachnoideum)

Eszewerie

Eszeweria (Echeveria) to kolejny sukulent z rodziny gruboszowatych. W doniczkach na balkonie można uprawiać kilka jej gatunków w wielu odmianach. Mają różną barwę liści, kwiatów, różne są ich wielkości. To kolejna grupa roślin, które są bardzo wytrzymałe na brak wody i trudne warunki uprawowe. Jednak w przeciwieństwie do rojników i rozchodników eszewerie nie są w stanie przetrwać naszej zimy, trzeba więc donice z roślinami umieszczać w pomieszczeniu przed nadejściem chłodów.

Wytrzymałe kwiaty na balkon – Eszeweria

Wytrzymałe kwiaty na balkon – Eszeweria, autor: Michael Wolf, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Ziemia powinna być lekka i przepuszczalna. Najlepiej jest kupić gotowe podłoże dla sukulentów, wówczas mamy pewność, że będzie idealne. Eszewerie kochają słońce. Im go więcej, tym piękniej wybarwiają się liście. To rośliny, które wręcz kochają suche podłoże, dlatego w upalne dni nie podlewa się ich częściej niż raz w tygodniu. Zimą dostarcza się im wodę raz w miesiącu. Pięknie kwitnie, a jej kwiatuszki są barwy pomarańczowo-żółtej.

Do uprawy na balkonie polecają się:

  • eszeweria omszona (Echeveria setosa)
  • eszeweria kosmata (Echeveria pulvinata)

Aptenia sercolistna

Aptenia sercolistna (aptenia cordifolia) to kolejny kwitnący sukulent pochodzący z gorącej Afryki. Jest rośliną płożącą, więc pięknie będzie zwisać poza brzegi wysokiej skrzynki albo wiszącej doniczki. Powstało takie mnóstwo jej krzyżówek, że trudno jest już chyba kupić czysty gatunek. Rośnie bardzo szybko. Kwitnie drobnymi kwiatuszkami barwy fioletowej, karminowej, różowo-bordowej. Płatki rozchylają się do słońca wabiąc zapylacze, ale gdy to zachodzi zamykają się szczelnie. Tak samo dzieje się w dni pochmurne i deszczowe.

Aptenia sercolistna

Aptenia sercolistna, autor: Mokkie, commons.wikimedia.org

By pięknie kwitnąć aptenia sercolistna potrzebuje dużej ilości słońca. Ziemia powinna być umiarkowanie żyzna, lekka i przepuszczalna. Nie przetrwa naszej zimy, można ją więc traktować jako roślinę jednoroczną, albo przed nadejściem przymrozków przenieść do ciepłego i jasnego pomieszczenia.

Kalanchoe

Kalanchoe vel żyworódka vel płodnolist (Kalanchoe) nazywana jest mistrzynią przetrwania, nic więc dziwnego, że idealnie pasuje do roli wytrzymałego kwiatu na balkon. Jednak w przypadku tej rośliny wystawienie jej na pełne słońce będzie skutkowało szybszym zamieraniem kwiatków. Natomiast cień powoduje, że pędy stają się wiotkie a kwiatki blade. A zatem najlepsze są lekko rozproszone promienie słoneczne, albo wystawa południowo zachodnia balkonu.

Roślina jest wytrzymała na dłuższe okresy bez wody, natomiast bardzo źle znosi przelewanie i jej korzenie szybko wówczas zaczynają gnić. Każdego roku przesadza się żyworódkę do większej doniczki.

Wytrzymałe kwiaty na balkon – Kalanchoe

Wytrzymałe kwiaty na balkon – Kalanchoe, autor: Sabina Bajracharya, commons.wikimedia.org

Do uprawy na balkonie polecają się m.in. poniższe gatunki żyworódki, wśród których jest całe mnóstwo odmian różniących się od siebie wielkością oraz barwą kwiatów:

  • Kalanchoe Blossfelda vel Żyworódka Blossfelda (Kalanchoe blossfeldiana)
  • Kalanchoe pierzasta vel Żyworodka pierzasta (Kalanchoe pinnata)
  • Kalanchoe omszona vel Żyworódka omszona (Kalanchoe tomentosa)

Ale nie tylko sukulenty są na tyle wytrzymałe by rosnąć na balkonie południowym, ale na takim, gdzie rzadko pojawia się właściciel, żeby rośliny nawodnić 😉 Inne wytrzymałe kwiaty na balkon to:

Delosperma Coopera

Delosperma Coopera vel Pustynna stokrotka vel Przypołudnik (Mesembryanthemum cooperi) już same jej nazwy wskazują to potencjalną wytrzymałość na trudy. I taka właśnie jest ta bylina pochodząca z Afryki. Dlatego świetnie się sprawdzi w uprawie na słonecznym balkonie lub w rękach osoby, której na wszystko brakuje czasu, w tym ba podlewanie balkonowych upraw.

Wytrzymałe kwiaty na balkon – Delosperma Coopera

Wytrzymałe kwiaty na balkon – Delosperma Coopera, autor: Raffi Kojian, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Jest to roślina płożąca, która bardzo obficie kwitnie różowymi lub fioletowymi kwiatuszkami podobnymi do margaretek. Cudownie będzie się prezentowała w widzących doniczkach, ukwiecone pędy będą wówczas zwisały. Przypołudnik bardzo źle znosi długotrwałe opady. Wówczas kwiaty szybko zamierają. Ziemia powinna być żyzna, ale bardzo lekka i dobrze przepuszczalna. W dnie doniczki musi być otwór by woda nigdy w niej nie zalegała. Teoretycznie Delosperma Coopera jest mrozoodporna, ale w doniczkach pozostawionych na zewnątrz raczej na pewno przemarznie.

Portulaka wielkokwiatowa

Portulaka wielkokwiatowa (Portulaca grandiflora) pochodzi z Ameryki Południowej i również zalicza się do roślin wytrzymałych, które wiele znieść potrafią, np. naszą tygodniową niepamięć w kwestii podlewania. Jest rośliną płożącą, która pięknie będzie zwisać z doniczki umieszonej na wysokości. No i te kwiaty, duże, o imponującej palecie kolorów: białe, żółte, różowe, pomarańczowe, ciemnoczerwone, filetowe i karminowe. I do tego kwitną przez całe lato.

Wytrzymałe kwiaty na balkon – portulaka

Wytrzymałe kwiaty na balkon – portulaka, autor: Mokkie, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

By pięknie rosnąć i kwitnąć portulaka wielkokwiatowa potrzebuje ziemi żyznej, lekkiej i przepuszczalnej. Kocha słońce i bardzo dobrze znosi upały. Jeśli jednak lato jest mokre i chłodne, to niestety nie ma co liczyć na to, że balkon będzie pięknie ukwiecony, portulaka bowiem szybko wówczas marnieje.

Stokrotka afrykańska

Stokrotka afrykańska (Osteospermum) jest kolejną pięknie kwitnącą, a przy tym mało wymagającą rośliną, którą można uprawiać na balkonie. U nas jest to roślina jednoroczna, nie jest bowiem mrozoodporna. Jest rośliną dość wytrzymałą, ale nie ma szans by w trakcie upalnego lata wytrzymała tydzień bez wody. A jeśli rośnie w małych pojemnikach, to podlewać ją trzeba prawie codziennie. A zatem nie jest to kwiat dla zapominalskich lub tych wyjeżdżających na dłużej. Ale z tym podlewaniem również nie należy przesadzać, bo zbyt dużo wody grozi stokrotkom zagładą.

Wytrzymałe kwiaty na balkon – Stokrotka afrykańska

Wytrzymałe kwiaty na balkon – Stokrotka afrykańska, autor: Bernard Spragg. NZFollow/flickr.com

Podłoże powinno być żyzne, lekkie i przepuszczalne. Może to być np. uniwersalna ziemia wymieszana w proporcji 3 do 1 z grubym piaskiem. Południowy lub południowo-zachodni balkon to miejsce dla niej idealne. Ale trzeba stokrotki afrykańskie chronić przed wiatrem.

Co trzyma dłużej wilgoć w doniczce

Nawet rośliny, które dobrze czują się rosnąc w pełnym słońcu potrzebują w końcu wody. Jest kilka sposobów by na dłużej zatrzymać wilgoć w doniczce nie tworząc przy tym zastoin wodnych, które sprawią, że wszystkie wymienione powyżej rośliny zaczną zamierać. Dlatego przede wszystkim wszystkie pojemniki, w których je sadzimy muszą mieć otwory w dnie, by nadmiar wody mógł wypłynąć.

Wytrzymałe kwiaty na balkon

Wytrzymałe kwiaty na balkon, źródło: depositphotos.com

Na spodzie doniczki zawsze powinna znaleźć się przynajmniej kilkucentymetrowa warstwa drenażowa. Mogą to być kamyczki, gruby żwir albo keramzyt.

A teraz samo podłoże. Można je wymieszać z kilkoma produktami, które chłoną wodę usuwając jej nadmiar z podłoża, a gdy zaczyna jej brakować uwalniają wilgoć. Dodatkowo chłonąc wodę i ją oddając zmieniają swoją objętość co przy okazji spulchnia ziemię i ją napowietrza.

Hydrożel

Hydrożel to doskonały pochłaniacz wody, absorbuje ją nawet lepiej jak gąbka. To małe, białe kuleczki, które pęcznieją po zetknięciu z wodą wielokrotnie zwiększając swoją objętość. Wyglądają wtedy jak małe galaretki. Naprawdę wystarczy niewielka ilość hydrożelu, żeby stworzyć w podłożu doskonały rezerwuar wody. Gdy ziemia zaczyna wysychać, hydrożel kurczy się oddając jednocześnie nagromadzoną wilgoć. Proste i skuteczne rozwiązanie. To sztuczny twór, który jednak jest obojętny na środowiska, a po kilku latach ulega biodegradacji.

Wytrzymałe kwiaty na balkon – Hydrożel

Wytrzymałe kwiaty na balkon – Hydrożel, autor: Ekaterina/flickr.com

Wermikulit

Wermikulit natomiast jest produktem całkowicie naturalnym. Jest to minerał ilasty powstający w wyniku wyniku wietrzenia miki brązowej (flogopitu) lub miki czarnej (biotytu). Oprócz tego, że świetnie magazynuje wodę zwiększając przy tym swoją objętość, to zawiera również związki żelaza, magnezu, glinu a także wodoru i tlenu. Jest to minerał obojętny chemicznie, przez co jego stosowanie nie niesie za sobą najmniejszego nawet zagrożenia dla człowieka i środowiska.

Wytrzymałe kwiaty na balkon – Wermikulit

Wytrzymałe kwiaty na balkon – Wermikulit, źródło: Depositphotos.com

Wermikulit chłonie wodę niczym gąbka, a gdy ziemia zaczyna wysychać powoli oddaje wilgoć, którą nagromadził. Wystarczy niewielką ilość wermikulitu wymieszać z ziemią w doniczce by móc na dłużej zostawić rośliny bez podlewania bez ryzyka, że wyschną na wiór.

Perlit

Perlit to kolejny naturalny produkt, który ma zdolność do magazynowania wody. Jest to skała pochodzenia wulkanicznego, której jednak głównym zadaniem jest poprawa struktury podłoża. Przy okazji jednak może on być traktowany jako materiał gromadzący wodę. Jednak z jego dawkowaniem należy uważać i nie stosować go więcej niż trzecią część pojemności podłoża. Czyli jeśli mamy 3 litry ziemi, to perlitu można dodać najwyżej 1 litr. Proporcje są tu bardzo ważne. Przy okazji perlit ładnie wygląda, więc wymieszany z ziemią dodaje jeszcze walorów dekoracyjnych.

Wytrzymałe kwiaty na balkon – Perlit z ziemią

Wytrzymałe kwiaty na balkon – Perlit wymieszany z podłożem, depositphotos.com

Ściółkowanie podłoża

Ściółkowanie podłoża może mieć miejsce oczywiście wówczas, gdy mamy naprawdę duże donice, skrzynie lub inne pojemniki na rośliny. W małych doniczkach warstwa ściółki będzie zbyt cienka by jakoś znacząco zapobiegać nadmiernemu odparowywaniu wody. Ale już w większych donicach kilkucentymetrowa warstwa kory, zrębków czy trocin będzie zatrzymywała na tyle dużo wilgoci, że podlewać rośliny będzie można rzadziej. Do tego naturalna ściółka ulega z czasem rozkładowi dostarczając składniki pokarmowe roślinom.

Wytrzymałe kwiaty na balkon – Ściółkowanie trocinami

Wytrzymałe kwiaty na balkon – Ściółkowanie trocinami, autor: J Biochemist/flickr.com

Fot. główna: depositphotos.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz