Strona Główna Ogród Starzec popielny – uprawa, pielęgnacja, nawożenie

Starzec popielny – uprawa, pielęgnacja, nawożenie

autor Ogarnij Ogród

W skrócie

  • Charakterystyka – roślina jednoroczna o pięknych, często mocno postrzępionych i powycinanych liściach pokrytych srebrnym kutnerem niczym szronem czy siwizną. Kwiaty niepozorne, pojawiają się w drugim roku, jeśli dobrze okryta lub przechowana roślina przetrwa zimę, najczęściej usuwane by lepiej rosły liście. Pięknie prezentuje się na rabatach, jako otoczki i w skrzynkach na balkonach.
  • Uprawa – prosta uprawa, roślina wymaga minimum przeciętnie żyznego, przepuszczalnego podłoża.
  • Pielęgnacja – nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych. Można uszczykiwać wierzchołki by się mocniej zagęszczał.
  • Rozmnażanie – wysiew nasion wczesną wiosną, pikowanie i wysadzenie na miejscu docelowym, ukorzenianie pędów wierzchołkowych, kupowanie gotowych sadzonek.

Starzec popielny, starzec srebrzysty, cyneraria lub inaczej mrozy (Senecio cineraria) to roślina należąca do rodziny astrowatych. Nazwa ta wzięła się stąd, że liście rośliny pokrywa srebrzysty kutner, co wygląda jakby były przyprószone szronem albo też kojarzą się z siwymi włosami starca. Roślina pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego, gdzie jest byliną i osiąga dużo większe rozmiary niż u nas. W naszym klimacie najczęściej jest rośliną jednoroczną, choć zdarza się, że po zimie się odradza, wystarczy ją dobrze okryć. Te piękne, efektowne krzaczki najlepiej prezentują się w kompozycjach z innymi roślinami. Np. róże w ich towarzystwie będą wyglądały niezwykle atrakcyjnie. Starzec będzie się również elegancko prezentował w roli obwódek, nadaje się również do nasadzeń dywanowych, tworząc z innymi roślinami jednorocznymi niesamowite, naturalne obrazy. Ale i jako samodzielna roślina prezentuje się niezwykle atrakcyjnie.

Senecio cineraria kwiaty

Senecio cineraria kwiaty, autor: Javier Martin Puertollano, common.wikimedia.com

Dekoracyjność starca to w zasadzie tylko jego liście. Choć w drugim roku kwitnie i jego kwiatostany tworzą złociste baldachogrona, to są one mało reprezentacyjne i najczęściej usuwane, by cała energia rośliny skupiała się na pięknych liściach. Teoretycznie starzec dorasta do 80 cm wysokości, ale większość odmian jest o wiele niższych. 

Starzec popielny – uprawa

Starzec popielny jest rośliną bardzo łatwą w uprawie. Żeby liście pokrywały się srebrzystym kutnerem, roślina potrzebuje dużo słońca, w cieniu będzie pozostawała bardziej zielona. Najlepiej rośnie, gdy ziemia jest próchnicza i żyzna. Odczyn gleby powinien być lekko kwaśny do obojętnego. Mrozy to roślina wieloletnia, jednak u nas najczęściej uprawiana jako jednoroczna. Nawet jeśli dobrze ja przed zimą okryjemy, nie ma gwarancji, że wiosną się odrodzi, ale zawsze można próbować. By mieć pewność, że przetrwa zimę można rośliny wykopać, posadzić do skrzynek i na okres zimy umieścić w chłodnym, jasnym pomieszczeniu. Jeśli pozostawimy rośliny w gruncie bez zabezpieczenia, to i tak będą przez bardzo długi czas ozdobą ogrodu, gdyż bez problemu wytrzymują temperatury spadające nawet do minus 12oC.

Starzec popielny – pielęgnacja

Starzec popielny to ten rodzaj roślin, którym nie trzeba poświęcać zbyt dużo uwagi i problemów w trakcie uprawy w zasadzie nie przejawia. Wystarczy zapewnić mu odpowiednie warunki, czyli żyzne, przepuszczalne podłoże i miejsce w słońcu by pięknie połyskiwał niczym oszroniony, to będzie sobie pięknie rósł. Żeby mocniej się rozkrzewiał warto od czasu do czasu uszczykiwać jego wierzchołki.

Senecio cineraria

Senecio cineraria, autor: David J. Stang, common.wikimedia.com

Rozmnaża się na kilka sposobów. Można piękne sadzonki kupić już gotowe w centrum ogrodniczym, można ścinać kilkucentymetrowe pędy wierzchołkowe, zanurzać w ukorzeniaczu i sadzić w skrzyneczkach. Wczesną wiosną wysiewa się również nasiona w pojemnikach. Nasion nie przysypuje się bo do kiełkowania potrzebują światła a następnie siewki pikuje się do pojedynczych pojemników, a później przesadza rośliny do miejsc docelowych.

Starce w zasadzie nie chorują i nie są atakowane przez szkodniki, czasem mogą pojawić się na nich mszyce. 

Najpiękniejsze odmiany starca popielnego

  • ‘Diamond’ – dorasta do około 30 cm wysokości nie licząc pędów kwiatostanowych. Wytwarza charakterystyczne, głęboko powycinane liście i zachwyca srebrzystą barwą.
  • ‘Candicans’ – odmiana dorasta do 30 cm wysokości, doskonała m.in. na rabaty i obwódki.
  • ‘Silverdust’ – jedna z najbardziej popularnych odmian, niska o mocno powycinanych liściach. Mocno się rozkrzewia i ma piękne, oszronione liście. 
  • Poza powyższymi, na rabatach pięknie będą się również prezentowały odmiany: ‘Dusty Miller’ (45 cm), ‘White Diamond’, ‘Alice’ (30 cm), ‘Cirrus’ a także ‘New Look’.

Fot. główna: Chhe, commons.wikimedia.com

Przeczytaj także

Dodaj komentarz